Centrum Szkolenia Bramkarzy 

ul.Odrzańska 47

55-002 Łany

e-mail : csb@poczta.fm

05 stycznia 2021

Jak skutecznie bronić rzuty wolne?

 

W kontaktach z trenerami drużynowymi Naszych podopiecznych często zmagamy się z tematem ustawienia muru oraz bramkarza przy rzutach wolnych wykonywanych przez rywali. Jest to trudne zagadnienie co potwierdzają bramki z rzutów wolnych w najlepszych ligach piłkarskich i wymaga współpracy bramkarza z całym zespołem oraz kompleksowego podejścia do kwestii oraz pracy na treningach całej drużyny. Gole z rzutów wolnych zdobyte bezpośrednio zazwyczaj wynikają z błędu lub błędów bramkarza. Winą za utratę bramki nieraz ponoszą również zawodnicy stojący w murze, którzy zachowują się nieadekwatnie do sytuacji i zaleceń.

Poniżej kategoryzuję błędy bramkarzy przy rzutach wolnych. Każda z przedstawionych grafik zakończyła się golem.

 

  • Złe ustawienie bramkarza

 

Bramkarz ustawiony zbyt daleko od osi środkowej boiska – zbyt duża odległość bramkarza od lewego (grafika 1) i prawego (grafika 2) słupka uniemożliwia skuteczną interwencję.

 

  • Złe ustawienie muru względem piłki

 

Bramkarz ustawił mur względem dalszego słupka, niezgodnie z zaleceniami. Zadaniem muru jest chronić bliższą strefę bramki względem piłki. Choć piłka ustawiona jest bardzo blisko osi środkowej to jednak bliżej do lewego słupka bramki ( z perspektywy strzelca), w dodatku rzut wolny wykonywał zawodnik prawo nożny.

 

  • Brak widoczności piłki przez bramkarza

 

Bramkarz nie widzi piłki w momencie uderzenia czym zmniejsza czas na reakcję i skuteczne działanie. 

 

  • Nieodpowiednia liczba zawodników w murze

 

Często spotykamy się z sytuacją, w której bramkarz ustawia do muru zbyt wielu zawodników co utrudnia kontakt wzrokowy z piłką lub powoduje złe ustawienie bramkarza przed bramką. Dodatkowo zbyt wielu zawodników w murze oznacza mniejszą liczbę broniących poza murem - przewaga liczebna rywali.

 

  • Ruch „w ciemno”

 

Często spotykany błąd. Bramkarz tuż przed strzałem lub w momencie strzału przesuwa się w przestrzeń bliższego słupka przez co odkrywa dalszy względem piłki sektor bramki.

 

  • Zbyt późny naskok

 

Spóźniony timing naskoku powoduje, że bramkarz w momencie uderzenia nie ma kontaktu z podłożem co w efekcie prowadzi do utraty czasu na reakcję.

 

  • Zbyt wolna organizacja ustawienia muru i bramkarza - tak jak w przypadku Adriana w meczu z Brighton

 

 

  • Zła decyzja bramkarza - błąd decyzji dotyczący oceny uderzenia ( chwyt/wypchnięcie/piąstkowanie/brak reakcji) lub dośrodkowania (wyjście/wycofanie/brak reakcji) 

 

  • Błąd techniczny przy obronie uderzenia

 

Wszelkiego rodzaju błędy przy chwycie, wypchnięciu lub piąstkowaniu. 

 

Wskazówki dla bramkarzy 

 

  •  Ustawienie muru względem bliższego słupka bramki

 

 

  •  Bramkarz musi ustawić się możliwie blisko osi środkowej boiska i mieć kontakt wzrokowy z piłką.

 

Uważam, że zwłaszcza w przypadku rzutów wolnych z przestrzeni tuż przed polem karnym bardzo dobrym rozwiązaniem ułatwiającym bramkarzowi kontakt wzrokowy z piłką, a tym samym możliwość szybkiej reakcji na uderzenie jest ustawienie muru "z dziurą"

Przestrzeń pomiędzy jedną, a drugą częścią muru nie może być zbyt duża - na tyle duża by bramkarz widział piłkę. Uderzenie w wolną przestrzeń w murze nie powinno być trudne do wybronienia : duża szansa, że zawodnicy skrajnie ustawieni zdążą wyblokować strzał, w przypadku gdy piłka jednak przedostanie się przez dziurę ustawienie i kontakt wzrokowy z piłką bramkarza jest dużym ułatwieniem przy skutecznej interwencji. Twierdzę, że jest to sposób, w jaki należy bronić rzuty wolne zwłaszcza z bliskiej okolicy pola karnego w sektorze środkowym. 

Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje wady ale skala korzyści wydaje się być większa.

 

  •  Ustawienie muru musi uwzględniać rotację piłki przy uderzeniu

 

Jeden zawodnik wykraczający po za linię piłka-słupek

 

  •  Ustawienie zawodników w murze od najwyższego do najniższego wzrostem (patrząc od zewnętrznej strony bramki)

 

 

  •  Pozycja otwarta do osi środkowej boiska - umożliwia możliwość szybkiego działania w każdą stronę 

 

 

  • Ustawienie względem bramki adekwatne do odległości piłki od bramki – im dalej znajduje się piłka tym wyższe ustawienie bramkarza

 

 

  •  Ustawienie uwzględniające rodzaj uderzenia : piłka odchodząca - ustawienie wyżej / piłka dochodząca - ustawienie niżej, w przypadku gdy przy piłce ustawionych jest dwóch rywali o przeciwnej nodze wiodącej należy wybrać ustawienie do piłki dochodzącej

 

 

  •  Brak ruchu „w ciemno” w celu przewidzenia toru lotu piłki przed uderzeniem

 

 

  •  Odpowiedni timing naskoku – zbyt późny naskok powoduje spóźnioną reakcję na uderzenie (dotyczy to wszelakich uderzeń)

 

  •  Adekwatna do miejsca rzutu wolnego liczba zawodników w murze

 

Propozycja liczby zawodników w murze w stosunku do miejsca rozegrania rzutu wolnego.

Tworząc grafikę kierowałem się twierdzeniem :  mur ma pomagać, a nie utrudniać bramkarzowi.

  • Bardzo istotna jest również szybka organizacja muru i ustawienia oraz gotowość do działania. Im szybciej tym lepiej. Aby nie dać możliwości na szybkie wykonanie rzutu wolnego wymagana jest dynamiczna komunikacja i współpraca bramkarza i wszystkich pozostałych zawodników zespołu.

 

Zawodników stojących w murze powinni przyjąć odpowiednią postawę aby utrudnić zadanie rywalom :

  • Ustawienie bardzo blisko siebie, w płaszczyźnie czołowej do piłki 

 

  • Kontakt wzrokowy z piłką

 

  • W kontakcie z podłożem (na palcach)

 

 

Coraz częściej obserwujemy sytuacje, w których zawodnicy w murze podskakują aby zwiększyć zakres zasłanianej przestrzeni, a dolną przestrzeń zasłania zawodnik ustawiony za murem w pozycji małego bloku lub leżącej. Twierdzę, że na najwyższym poziomie być może jest to uzasadnione natomiast tylko tam. 

Ważna jest też świadomość, że nie każdy gol zdobyty z rzutu wolnego oznacza błąd bramkarza. Zdarzają się sytuacje, w których bramkarz nie jest w stanie w żaden sposób zapobiec utracie gola, a im wyższy poziom umiejętności graczy tym częściej takie sytuacje mają miejsce.

Nie poruszam kwestii ustawienia zawodników broniących poza murem, mam na ten temat swoje przemyślenia natomiast jest to indywidualna kwestia organizacji w defensywie każdego zespołu. 

 

 

 

Paweł Wolfinger